10 Najlepszych Kreatorów Stron WWW na 2023

WebBuildersGuide.com earns commission from some of the web builders and hosting providers listed on this website. Learn more
author avatar Written by Lesley Haught

Przedstawiamy Państwu szczegółowy przegląd najlepszych kreatorów stron internetowych (ang. website builders) 2023 jak płatnych, tak i darmowych. Każdego roku powstaje wiele nowych kreatorów stron WWW. Właśnie dlatego podsumowaliśmy wszystkie faktyczne dane i sporządziliśmy uaktualnione zestawienie najbardziej zaawansowanych platform do tworzenia stron internetowych 2023. Zestawienie zawiera omówienie zalet oraz wad każdego z kreatorów.

Kreatory stron internetowych w Polsce

Większość kreatorów stron WWW dostępnych na polskim rynku to międzynarodowe platformy, które posiadają interfejs w języku polskim. Przede wszystkim dotyczy to interfejsu edytora. Jakość językowej wersji interfejsu zależy wprost od wiarygodności oraz popularności kreatora.

Czasami zdarzają się błędy czy nieprzetłumaczone słowa, ale generalnie treści są zrozumiałe dla naszych rodaków. Ponadto, wiele polskich użytkowników korzysta z anglojęzycznych wersji tychże interfejsów. Oprócz dużych międzynarodowych serwisów dostępne też są polskie kreatory stron WWW, lecz mają one zazwyczaj mniejsze możliwości niż uznani światowi liderzy.

Dlatego przy wyborze kreatora zalecamy nie ograniczać się do jednego kraju. Ostatecznie Twoim celem jest stworzenie najbardziej efektywniej oraz niedrogiej strony internetowej, a nie wsparcie rodzimych firm.

Lista najlepszych kreatorów stron WWW wraz z opisem zalet oraz wad:

WIX

kreatory stron www

Nasza lista najlepszych kreatorów zaczyna się od Wix. Nie bez powodu przez wielu Wix jest nazywany najlepszym kreator stron WWW, ponieważ jego możliwości są znacznie większe niż u konkurentów. Wynika to w dużej mierze z faktu, że Wix istnieje od 2006 roku i w tym czasie wykonał świetną robotę w celu udoskonalenia serwisu i robi to nadal.

Zespołowi Wix udało się stworzyć naprawdę potężne narzędzie do budowania stron internetowych zachowując przy tym prostotę oraz łatwość obsługi. Co według nas jest bardzo istotne. Wix stosuje HTML5, ma jeden z najbardziej zaawansowanych edytorów stron, przyjazny interfejs użytkownika oraz oferuje największy wybór szablonów spośród wszystkich kreatorów. Szablony Wix są podzielone według kategorii tematycznych. Ilość kategorii naprawdę robi wrażenie. Więc prawie każdy tu sobie może znaleźć odpowiadający mu szablon: i artysta, i instruktor fitness, i właściciel firmy. Co ważne, szablony Wix zaprojektowane są przez profesjonalnych grafików dlatego odpowiednio się prezentują mimo, że wszystkie dostępne są w wersji darmowej.

Co więcej, można dokonać wyboru szablonu przed rejestracją w serwisie, to też jest bardzo wygodne rozwiązanie. Starania Wix nie pozostały niezauważone przez użytkowników – obecnie za pomocą tej darmowej web platformy stworzono 75 milionów stron internetowych na całym świecie.

Atuty Wix:

Dostępny jest w darmowej wersji.

Duży wybór szablonów HTML5 – ponad 1000.

Jakość szablonów uznawana jest za jedną z najlepszych.

Responsywne szablony.

Szerokie możliwości modyfikowania szablonów.

Funkcjonalny oraz intuicyjny interfejs.

Wygodny edytor typu Drag and Drop.

Wiele gotowych rozwiązań: forum, blog, czat, mobilna wersja strony internetowej i wiele innych.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Dostępne jest narzędzie SEO, które umożliwia konfigurację ustawień SEO.

Przystępna cena płatnych pakietów.

Kupony rabatowe.

Szeroki asortyment aplikacji w AppMarket.

Możliwość korzystania z własnego szablonu.

Możliwość odrębnej konfiguracji zwykłej i mobilnej wersji strony internetowej (unikalna cecha).

Możliwość przeniesienia strony na inny hosting (dostępna w płatnej wersji).

Duża ilość materiałów szkoleniowych oraz porad wideo.

Polska wersja językowa.

Wady Wix:

Brak możliwości edycji HTML/CSS.

Tworzenie sklepów internetowych jest dostępne tylko w płatnej wersji.

Wniosek: Wix to idealne rozwiązanie dla początkujących webmasterów, a także dla tych, którzy chcą mieć darmową, funkcjonalną oraz ładnie prezentującą się stronę internetową.

Webnode

kreatory stron

Webnode to czeski uniwersalny darmowy kreator stron WWW. Istnieje od 2008 roku. W tym czasie z jego pomocą stworzono ponad 18 milionów stron internetowych. Nie można powiedzieć, że Webnode posiada wyjątkową funkcjonalność czy jego szablony ą wystarczająco dobre.

Ale kreator ten jest łatwy w obsłudze oraz pozwala tworzyć wielojęzyczne strony. Z pewnością jest to główna zaleta Webnode. Za pomocą tej platformy można stworzyć stronę internetową, która będzie dostępna w ponad 20 językach. W 2016 roku przeprowadzono aktualizację platformy, po której korzystanie z Webnode jest bardziej wygodne. Mamy nadzieję, że prace nad rozwojem tego kreatora będą kontynuowane.

Atuty Webnode:

Dostępny jest w darmowej wersji.

Szeroki wybór wzorców – ponad 200.

Responsywne szablony.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

W darmowej opcji strona otrzymuje automatycznie wersję mobilną (Automatic Mobile Version)

Przystępna cena płatnych pakietów.

Wielojęzyczność – obsługuje ponad 20 języków (unikalna cecha).

Możliwość dokonywania zmian w CSS.

Polska wersja językowa.

Wady Webnode:

Przeciętna jakość szablonów, wiele z nich ma przestarzałe wzory.

Przeciętna funkcjonalność.

Brak dodatkowych aplikacji.

Wniosek: Webnode to korzystne rozwiązanie do budowania niewielkich stron internetowych w abonamencie Mini. Również dobrze się nadaje do tworzenia małych projektów wielojęzycznych.

Weebly

darmowe kreatory stron www

Weebly jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych kreatorów stron internetowych, który od 2007 roku ciągle się rozwija. Jest to darmowy kreator przeznaczony do tworzenia różnorodnych stron internetowych: wizytówek, blogów, sklepów internetowych. Weebly naprawdę jest wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziem.

Kreator ten posiada bardzo dobre szablony, które można edytować i modyfikować. Oprócz atrakcyjnych szablonów Weebly ma też potężny Drag and Drop edytor, który znacznie ułatwia proces tworzenia stron internetowych. Będąc jednym z najpopularniejszych kreatorów stron na świecie Weebly oferuje szeroki wybór aplikacji w AppMarket, które pozwalają nieustannie rozwijać możliwości strony internetowej.

Wszystkie rozwiązania Weebly są bardzo dobrze przemyślane. Weebly daje webmasterom możliwość korzystania z własnych szablonów oraz dokonywania zmian w kodzie HTML. Przy czym jest możliwość nie tylko wprowadzania drobnych zmian, lecz pełnej edycji HTML/CSS strony. Możliwości, które oferuje Weebly w darmowej opcji są również bardzo dobre w porównaniu z innymi kreatorami, bezpłatna wersja których jest formalna.

Atuty Weebly:

Dostępny jest w darmowej wersji.

Gotowe szablony wysokiej jakości.

Responsywne szablony.

Szerokie możliwości modyfikowania szablonów.

Funkcjonalny oraz intuicyjny interfejs.

Wygodny edytor typu Drag and Drop.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Szeroki asortyment aplikacji w AppMarket.

Możliwość korzystania z własnego szablonu.

Możliwość edycji HTML/CSS.

Możliwość przeniesienia strony na inny hosting (dostępna w płatnej wersji).

Kupon Google Ads o wartości 100$ w prezencie w każdym abonamencie.

Duża ilość materiałów szkoleniowych oraz porad wideo.

Wady Weebly:

Niewystarczająco szeroka oferta szablonów – około 100.

Tworzenie sklepów internetowych jest dostępne tylko w płatnej wersji.

Wysoka cena abonamentów „Sklep internetowy”.

Prowizja od sprzedaży dla sklepów internetowych – 3%.

Wniosek: Weebly to dobry wybór dla początkujących webmasterów. Kreator ten oferuje szerokie możliwości tworzenia stron internetowych również w wersji darmowej.

Jimdo

najlepsze kreatory stron

Jimdo to bardzo dobry darmowy kreator stron WWW opracowany w Niemczech. Firma została założona w 2007 roku przez trzech przyjaciół programistów i od tamtej pory z powodzeniem proponuje SaaS (Site as a Service) usługi w tworzeniu stron internetowych. Za pomocą Jimdo zbudowano ponad 15 milionów stron internetowych.

Ten kreator pozwala tworzyć strony o różnym przeznaczeniu – od wizytówek do sklepów internetowych. Mimo uniwersalności kreator ten najlepiej się nadaje do budowy sklepów internetowych. Na rynku są bardziej atrakcyjne oferty do tworzenia prostych stron wizytówek niż te, które proponuje Jimdo. Natomiast sklepy internetowe stworzone za pomocą Jimdo mają bardzo szeroką funkcjonalność. Warto zauważyć, że w darmowej wersji Jimdo oferuje proste strony internetowe z ograniczoną funkcjonalnością.

Jeśli będziesz potrzebował bardziej zaawansowanej strony czy sklepu internetowego będziesz musiał wykupić abonament. Możliwości darmowych stron stworzonych z pomocą Jimdo nie są najlepsze w porównaniu z innymi kreatorami. Czego nie można powiedzieć o sklepach internetowych w abonamencie Business.

Atuty Jimdo:

Dostępny jest w darmowej wersji.

Gotowe szablony wysokiej jakości.

Potężny oraz łatwy w obsłudze edytor wizualny.

Funkcjonalny oraz intuicyjny interfejs.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Przystępna cena płatnych pakietów.

Dodatkowe aplikacje w AppMarket.

Możliwość korzystania z własnego szablonu.

Możliwość dodawania lub usuwania z bazy towarów za pomocą plików CSV.

Wiele użytecznych funkcji dla sklepów internetowych.

Polska wersja językowa.

Wady Jimdo:

Ograniczony wybór szablonów – jedynie 16.

Możliwości oferowane w podstawowym abonamencie są znacznie ograniczone.

Tworzenie sklepów internetowych jest dostępne tylko w płatnej wersji.

Pełny dostęp do ustawień SEO oferowany jest tylko w pakiecie Biznes.

Wniosek: Jimdo to idealne rozwiązanie do tworzenia sklepu internetowego w przystępnej cenie.

Shopify

najlepsze darmowe kreatory stron www

Shopify – jest to bez wątpienia jeden z najlepszych kreatorów do tworzenia sklepów internetowych. Shopify początkowo był stworzony jako narzędzie do sprzedaży online, które pozwala budować sklepy internetowe każdego stopnia złożoności. Nic więc dziwnego, że dzięki wykorzystaniu tej platformy powstało ponad 200 000 sklepów internetowych na całym świecie. To dość imponująca liczba biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to darmowy kreator i wcale nie jest tani.

Klienci korzystający ze Shopify nie są zainteresowani oszczędzaniem, lecz jak najszerszymi możliwościami prowadzenia działalności online. Shopify oferuje 14-dniowy darmowy okres testowy, po którym trzeba wybrać abonament oraz opłacić go. Mocnymi stronami Shopify są potężny edytor wizualny oraz bardzo szeroka funkcjonalność. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości oferowanych przez Shopify dodatkowych darmowych i płatnych aplikacji (AppMarket) oraz szablonów premium. Tak, proszę się nie dziwić, Shopify oferuje zarówno darmowe, jak i wyróżniające się wysoką jakością płatne szablony.

Dodatkowe płatne aplikacje i szablony pozwalają znacznie rozszerzyć podstawowe możliwości sklepów internetowych.

Atuty Shopify:

Szeroka funkcjonalność sklepów internetowych.

Duży wybór płatnych i darmowych szablonów.

Gotowe szablony wysokiej jakości.

Duży wybór dodatkowych aplikacji w AppMarket.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Możliwość śledzenia statystyk sprzedaży, szczegółów zamówienia, działań odwiedzających stronę oraz wiele innych funkcji.

Hosting bez limitów w każdym abonamencie.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Możliwość dodawania lub usuwania z bazy towarów za pomocą plików CSV.

Możliwość zarządzania sklepem internetowym przy użyciu telefonu komórkowego.

Pomoc ekspertów Shopify przy konfigurowaniu strony.

Duża ilość materiałów szkoleniowych oraz porad wideo.

Polska wersja językowa.

Wady Shopify:

Wysoka cena.

Opłata za wszystkie dodatkowe płatne aplikacje oraz szablony nie jest wliczona w cenę pakietu.

Prowizja od sprzedaży – od 0,5% do 2% w zależności od wybranego abonamentu.

Wniosek: jeśli potrzebujesz potężnego sklepu internetowego o jak najszerszej funkcjonalności, jest mało prawdopodobne, że znajdziesz lepsze rozwiązanie niż Shopify.

BigCommerce

kreatory stron www

Bigcommerce jest jedną z najpotężniejszych SaaS platform sprzedaży online. Jest to firma, która działa już od dłuższego czasu. Platforma rozpoczęła swą działalność w 2003 roku i w chwili obecnej jest popularna w ponad 70 krajach. Ilość użytkowników Bigcommerce jest nieco mniejsza niż Shopify, ale również imponująca – ponad 27000 działających sklepów internetowych. Niektóre z nich mają roczne obroty przekraczająсу 100 milionów dolarów.

Bigcommerce dysponuje szeroką funkcjonalnością, oferuje dużo możliwości modyfikacji sklepów internetowych. Ale główną zaletą tego kreatora jest możliwość integracji sklepów internetowych z Facebook, Google Shopping, Pinterest oraz z serwisami aukcyjnymi Amazon, eBay, Shopzilla, Beso, PriceGrabber, Shopping.com, MySimon i innymi.

Używając Bigcommerce można dodawać lub usuwać towary na wyżej wymienione serwisy w trybie automatycznym: dodajesz towar lub grupę towarów w swoim sklepie internetowym, a automatycznie pojawia się on na wybranych przez nas serwisach. Należy podkreślić, że możliwość integracji jest dostępna dla każdego z abonamentów Bigcommerce.

Atuty BigCommerce:

Szeroka funkcjonalność sklepów internetowych.

Szeroki wybór wzorców.

Responsywne szablony.

Możliwość śledzenia statystyk sprzedaży, szczegółów zamówienia, działań odwiedzających stronę oraz wiele innych funkcji.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Brak limitów w ilości towarów dla sklepów internetowych.

Przechowywanie plików bez limitu.

Brak ograniczeń przepustowości (bandwidth).

Brak prowizji od sprzedaży dla sklepów internetowych.

Możliwość integracji z Ebay, Amazon, Facebook.

Możliwość zarządzania sklepem internetowym przy użyciu telefonu komórkowego.

Osobisty doradca klienta.

Duża ilość materiałów szkoleniowych oraz porad wideo.

Wady BigCommerce:

Wysoka cena.

Nie najprostszy w obsłudze.

Początkującym webmasterom interfejs edytora może się wydać skomplikowany.

Brak możliwości comiesięcznych opłat za korzystanie – płatność z góry za rok lub więcej.

Każdy z abonamentów ma górny limit wpłaconej kwoty (z wyjątkiem pakietu Enterprise).

Wniosek: BigCommerce jest idealny dla osób potrzebujących potężnego sklepu internetowego zintegrowanego z serwisami: Facebook, Google Shopping, Pinterest, Amazon, eBay i innymi.

Volusion

kreatory stron

Volusion – to popularny kreator stron WWW przeznaczony do tworzenia sklepów internetowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do innych kreatorów wyspecjalizowanych w sprzedaży online oraz oferujących podobne możliwości Volusion ma bardziej przystępne ceny. W szczególności, w podstawowym abonamencie w cenie 15 $ miesięcznie oferuje niewielki sklep internetowy z ograniczoną liczbą towarów do 100 jednostek.

Podczas gdy cena za stworzenie sklepu internetowego w wielu popularnych kreatorach zaczyna się od 25$ miesięcznie. Oczywiście, że Volusion nie będzie miał tak szerokich możliwości handlu wielokanałowego oraz integracji z platformami handlowymi jak Bigcommerce, a jego oferta dodatkowych aplikacji w AppMarket jest gorsza od Shopify, ma on jednak swoje zalety.

Po pierwsze, Volusion jest bardzo wygodny i łatwy w obsłudze. Po drugie, ma bogatą funkcjonalność i pozwala na kastomizację sklepu internetowego według własnych upodobań. Po trzecie, Volusion ma szeroki wybór szablonów – ponad 100 darmowych oraz ponad 350 płatnych. I wreszcie oferuje szereg wbudowanych integracji z eBay, Amazon, Facebook.

Atuty Volusion:

Szeroka funkcjonalność sklepów internetowych.

Duży wybór płatnych i darmowych szablonów.

Responsywne szablony.

Szerokie możliwości modyfikowania szablonów.

Funkcjonalny oraz intuicyjny interfejs.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Możliwość śledzenia statystyk sprzedaży, szczegółów zamówienia, działań odwiedzających stronę oraz wiele innych funkcji.

Możliwość integracji z Ebay, Amazon, Facebook.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Przystępna cena płatnych pakietów.

Możliwość zarządzania sklepem internetowym przy użyciu telefonu komórkowego.

Osobisty doradca klienta.

Duża ilość materiałów szkoleniowych oraz porad wideo.

Wady Volusion:

Przeciętna funkcjonalność.

Podstawowy pakiet ma znacznie ograniczoną funkcjonalność.

Dodatkowe opłaty za przekroczenie limitu przepustowości (bandwidth).

Wniosek: Volusion – to przystępne cenowo rozwiązanie do tworzenia sklepów internetowych zintegrowanych z Facebook, eBay, Amazon.

Squarespace

darmowe kreatory stron www

Squarespace – to płatny kreator stron internetowych, który oferuje bardzo dobre szablony. Nie można stwierdzić, że jest to najlepszy kreator na naszej liście, ale naprawdę jest godny uwagi chociażby dlatego, że oferuje atrakcyjne i jakościowe szablony. Szablony Squarespace prezentują się bardzo atrakcyjnie, można ich uznać za najlepsze spośród wielu kreatorów, chociaż ich liczba jest stosunkowo mała.

Jakość projektów graficznych Squarespace jest na wysokim poziomie. Squarespace posiada nietypowy interfejs wizualnego edytora, co będzie wymagało czasu na przyzwyczajenie się, lecz edytowanie szablonów za jego pomocą jest bardzo wygodne.

Kreator daje też duże możliwości kastomizacji strony. Obejmuje to możliwość dokonywania zmian w CSS (chociaż niewielkich), co może być przydatne dla doświadczonych webmasterów.

Atuty Squarespace:

Jakość szablonów uznawana jest za jedną z najlepszych

Responsywne szablony.

Szerokie możliwości modyfikowania szablonów.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Doskonała indeksacja stron przez wyszukiwarki.

Brak limitów w ilości towarów dla sklepów internetowych.

Możliwość dokonywania zmian w CSS.

Wady Squarespace:

Ograniczony wybór szablonów – jedynie 32.

Początkującym webmasterom interfejs edytora może się wydać skomplikowany.

W celu bardziej szczegółowej kastomizacji strony będzie potrzebna znajomość HTML/CSS.

Prowizja od sprzedaży dla sklepów internetowych – 3%.

Brak integracji z systemem płatności online PayPal w sklepach internetowych.

Wniosek: Squarespace jest dobrym rozwiązaniem dla tworzenia blogów oraz niedużych stron internetowych zawierających galerie zdjęć oraz wideo.

Webs

najlepsze kreatory stron

Webs to chyba najstarszy DIY kreator stron internetowych, który rozpoczął swą działalność w 2001 roku pod nazwą Freewebs. W chwili obecnej za pomocą tej platformy zbudowano ponad 57 milionów stron internetowych i liczba ta stale rośnie. Webs jest znany przede wszystkim jako uczciwy darmowy kreator stron. Oznacza to, że korzystając z Webs można bezpłatnie stworzyć witrynę internetową, która będzie działać przez wiele lat pozostając całkowicie darmową.

Webs wyróżnia się prostotą i intuicyjnością interfejsu, dużym wyborem responsywnych szablonów (ponad 450) oraz dodatkowymi aplikacjami do modernizacji stron.

Co odróżnia Webs od innych kreatorów stron? Webs pozwala tworzyć strony członkowskie, czyli takie, które oferują funkcje zarządzania dostępnością treści dla poszczególnych grup użytkowników. Należy zauważyć, że ta wyjątkowa funkcja jest dostępna tylko w Webs. Żaden inny kreator nie oferuje takiej możliwości.

Atuty Webs:

Dostępny jest w darmowej wersji.

Szeroki wybór wzorców – ponad 450.

Funkcjonalny oraz intuicyjny interfejs.

Edytor na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Możliwość tworzenia stron członkowskich – Membership System (unikalna cecha).

Możliwość zmiany szablonu w dowolnym momencie bez konieczności rozpoczęcia wszystkiego od nowa (unikalna cecha).

Dodatkowe aplikacje w AppMarket.

Dostępne jest narzędzie SEO, które umożliwia konfigurację ustawień SEO.

Przystępna cena płatnych pakietów.

Wady Webs:

Nie wszystkie szablony są dostępne za darmo. Niektóre dostępne wyłącznie w wersji płatnej.

Przeciętna jakość szablonów, wiele z nich ma przestarzałe wzory.

Niewielkie możliwości edycji szablonów.

Możliwości oferowane w podstawowym abonamencie są znacznie ograniczone.

Tworzenie sklepów internetowych jest dostępne tylko w płatnej wersji.

Brak możliwości edycji HTML/CSS.

Wniosek: Webs to dobry generator stron członkowskich.

 

Dlaczego nie wspomnieliśmy o wsparciu technicznym wymienionych kreatorów stron internetowych?

Tak naprawdę to nie znaczy, że wsparcie techniczne jest czynnikiem, na który nie warto zwracać uwagi przy wyborze kreatora. Wręcz przeciwnie, jest to bardzo ważny kryterium. Proszę mi wierzyć, kiedy potrzebujesz pilnej odpowiedzi na ważne pytanie, a musisz czekać kilka dni i w końcu nie dostajesz kwalifikowanej pomocy będziesz wściekły, ale bezsilny, żeby cokolwiek zmienić. Wiele stron internetowych poświęconych ocenie kreatorów wskazuje również poziom obsługi pomocy technicznej. Nie mają racji, ponieważ wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacjami, kiedy bardzo dobre wsparcie techniczne po jakimś czasie stawało się coraz gorsze i odwrotnie.

Dlatego zdecydowaliśmy pominąć ocenę jakości pomocy technicznej kreatorów. Radzimy natomiast w okresie testowym skontaktować się ze wsparciem technicznym oraz samemu dokonać oceny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szybkość odpowiedzi oraz na to, czy była ona pomocna. Dopuszczalny czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 24 godziny. Pomoc techniczna najlepszych kreatorów zwykle odpowiada szybciej – w ciągu 10 godzin.

Przy wyborze najlepszego kreatora należy pamiętać, że powinien on mieć jak najszerszą funkcjonalność, a jednocześnie być prostym i łatwym w obsłudze. W naszym przeglądzie przeanalizowaliśmy i sporządziliśmy listę najbardziej zaawansowanych kreatorów stron WWW jak płatnych, tak i darmowych spośród kreatorów dostępnych w 2023 roku. Wyżej wymienione kreatory są proste i intuicyjne, dzięki czemu użytkownikom do tworzenia stron nie trzeba mieć żadnej szczególnej wiedzy w zakresie programowania lub projektowania stron internetowych. Chcesz mieć darmową stronę, blog czy w pełni funkcjonalny sklep internetowy – kreatory te jak najbardziej się do tego nadają. Dla każdego kreatora, który lepiej niż inne pasuje do tworzenia pewnego rodzaju stron internetowych dodaliśmy notatkę.

Przegląd „Najlepsze Kreatory Stron Internetowych 2023” będzie niepełny bez wyjaśnienia pewnych kwestii, które mogą się pojawić u początkujących webmasterów przy wyborze kreatora stron WWW.

Czym jest Kreator stron internetowych?

Kreator stron internetowych czyli kreator typu WYSIWYG – jest to online’owa aplikacja, która umożliwia samodzielne stworzenie strony internetowej bez znajomości jakiegokolwiek języku programowania: PHP, HTML, czy JavaScript. Akronim WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get) oznacza “co widzisz, to otrzymasz”. Budowanie stron za pomocą kreatorów odbywa się poprzez proste przeciągnięcie i upuszczenie wybranych elementów w dowolne miejsce. Czyli w sposób analogiczny do przesunięcia ikony za pomocą myszki na pulpicie. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym edytorom, które działają na zasadzie drag and drop (przeciągnij i upuść), co sprawia, że tworzenie stron jest szybkie i wygodne. Poradzi sobie z tym nawet uczeń szkoły podstawowej. I to nie jest przesada.

Kim są użytkownicy kreatorów stron internetowych?

SaaS kreatory (Site as a Service) od samego początku były zaprojektowane dla przeciętnego użytkownika Internetu. Większość korzystających z tych serwisów to początkujący webmasterzy ograniczone w środkach finansowych bądź w ogóle bez środków. Są to osoby, które chcą mieć własną stronę internetową tu i teraz, lecz nie posiadają wiedzy oraz umiejętności zarządzania witryną za pomocą systemów CMS i hostingu. Właśnie dla takich osób kreatory stron WWW są idealnym rozwiązaniem.

Druga grupa użytkowników – to przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją działalność i nie gotowi do ponoszenia dużych nakładów finansowych na stworzenie strony internetowej. W przypadku korzystania z systemów SaaS opłaty miesięczne nie są duże, co stanowi idealne rozwiązanie dla tej grupy klientów. Należy zauważyć, że możliwości wielu wyspecjalizowanych kreatorów stron WWW w pełni zgodne z współczesnymi trendami online biznesu . Z reguły nie są one darmowe, lecz nie stanowi to żadnej przeszkody dla tej grupy klientów – gotowi oni płacić za takie możliwości.

Zalety korzystania z kreatorów stron WWW

Szybko – W przypadku prostych stron internetowych (wizytówek) cały proces począwszy od rejestracji w serwisie do edytowania treści na gotowej już stronie trwa od 10 do 60 minut. W przypadku zamówienia i zlecenia wykonania kastomizowanej strony profesjonalistom cały proces może potrwać do kilku tygodni, a jej ostateczny wygląd jest trudny do przewidzenia. Jeśli, natomiast, chcesz skorzystać z gotowego szablonu na przykład WordPress trzeba się liczyć z tym, że będziesz potrzebował co najmniej kilka godzin na to, żeby znaleźć i opłacić hosting, wykupić własną domenę, zainstalować szablon oraz dopasować go do własnych wymagań i potrzeb. Zatem konieczne jest posiadanie określonych umiejętności oraz wiedzy. Wniosek: najszybszy sposób stworzenia własnej witryny internetowej to wykorzystanie kreatora stron WWW.

Łatwo – Budowanie stron internetowych za pomocą kreatorów nie wymaga od użytkowników żadnej specjalistycznej wiedzy. Co więcej, nie trzeba wiedzieć jak na przykład wrzucić stronę na hosting, jak połączyć nazwę domeny z witryną (skonfigurować usługę DNS dla domeny), jak skonfigurować system płatniczy oraz formularze kontaktowe i tak dalej. Stworzenie strony za pomocą kreatora sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć – wystarczy przeciągnąć wybrane elementy we właściwe miejsca. Tak łatwego rozwiązania nie zaproponują ani firmy projektujące strony WWW, ani szablony stron. Budowanie stron za pomocą kreatorów typu WYSIWYG jest łatwe i zrozumiałe dla zwykłych użytkowników, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy. Właśnie to odróżnia kreatory od innych narzędzi do tworzenia stron internetowych.

Wygodnie – Wygoda korzystania z kreatorów wynika z łatwości ich obsługi. To użytkownik decyduję jak ma wyglądać jego witryna. Może skorzystać z gotowego szablonu czy dowolnie zmodyfikować jego wygląd w zależności od wymagań. W przypadku zlecenia tworzenia strony profesjonalistom najpierw będzie musiał się skontaktowa z nimi, sprecyzować swoje wymagania, napisać specyfikację witryny, opłacić i nareszcie czekać na finalizację zamówienia. W przypadku korzystania z kreatora wszystko da się zrobić samemu szybko i wygodnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Tanio – Koszty wykonania strony internetowej na indywidualne zamówienie przez dobrą firmę będą wynosiły co najmniej 10 tysięcy euro. Tańszą opcją jest skorzystanie z usług freelancerów, lecz jakość wykonania w dużym stopniu będzie zależała od kwoty zlecenia. Po za tym i w pierwszym, i w drugim przypadku dodatkowo trzeba będzie wykupić domenę oraz hosting. Jeśli chodzi o koszty korzystania z płatnych kreatorów to są one porównywalne do kosztów hostingu współdzielonego. Najlepsze kreatory będą nieco droższe od hostingu, lecz w tym przypadku nie trzeba będzie płacić firmie za wykonanie strony czy za zakup szablonu, motywu WordPress (przeciętna cena to 40 euro). Ponadto większość kreatorów jest na ogół darmowa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych. Naturalnie, że można znaleźć również bezpłatne motywy WordPress, ale ich niska jakość później stworzy więcej problemów, niż przyniesie korzyści w przeciwieństwie do darmowych kreatorów stron.

Brak ryzyka – Kreatory stron WWW pozwalają nie tylko zaoszczędzić na tworzeniu strony, ale również zmniejszyć ryzyko w przypadku niepowodzenia. Na przykład, chcesz sprzedawać towary przez Internet i potrzebujesz sklepu internetowego. Cena wykonania takiego zlecenia przez firmę będzie zaczynała się od 20 000 euro. Może się jednak zdarzyć, że Ci się nie powiedzie, wtedy stracisz dużą kwotę pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z e-commerce kreatora Twoje comiesięczne koszty wcale nie będą duże. Weźmy na przykład Shopify. Jest to jeden z najlepszych kreatorów wyspecjalizowanych w tworzeniu sklepów internetowych. Miesięczna opłata za korzystanie z niego wynosi 29 $. Jest to pakiet podstawowy. Jednak w dowolnym momencie można wykupić droższy pakiet. Shopify daje naprawdę duże możliwości, dlatego jest bardzo popularny na Zachodzie. Natomiast, jeśli biznes się nie powiedzie, nie stracisz dużych pieniędzy, bo zapłacisz tylko za ten czas, w którym Twój sklep internetowy działał. Jeśli potrzebujesz zwykłej witryny internetowej Twoje korzyści z wykorzystania kreatora będą jeszcze większe. Na początku możesz wypróbować jego darmową wersję, a gdy upewnisz się, że ten kreator Ci odpowiada – wykupisz pakiet premium, który daje o wiele większe możliwości. Jeśli zechcesz pozostać na bezpłatnym planie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Korzystanie z darmowej opcji nie ma ograniczeń czasowych. Tak korzystne warunki oferuje klientom na przykład kreator Wix. Wniosek: w przypadku korzystania z kreatorów inwestycje w tworzenie strony są minimalne, ryzyko straty pieniędzy również minimalne.

Oprócz licznych atutów, które tu wymieniliśmy uczciwie będzie wspomnieć o ewentualnych wadach kreatorów. Ewentualnych, no bo nie każdy kreator będzie je miał. Niektóre będą pozbawione jednych wad, natomiast będą posiadały inne charakterystyczne tylko dla nich.

Możliwe wady kreatorów stron WWW:

Powolne ładowanie się stron – Zazwyczaj tę wadę mają bardzo popularne kreatory, ilość użytkowników których liczy się w milionach. Należy zauważyć, że dotyczy to jedynie użytkowników korzystających z darmowej wersji programu. Zwykle niedogodność ta znika po wykupieniu pakietu podstawowego. Wolne wczytywanie stron często wynika również z faktu, że użytkownik i serwer kreatora zlokalizowane są na różnych kontynentach. Centra danych niektórych kreatorów znajdują się w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, więc użytkownicy, na przykład z Nowej Zelandii czy ze Stanów Zjednoczonych mogą mieć wolniejsze ładowanie się stron. W tym samym czasie odwiedzające strony użytkownicy z Europy nie będą mieli z tym żadnych problemów.

Comiesięczne opłaty za korzystanie – W rzeczywistości wielu właścicieli stron internetowych comiesięczne opłaty za korzystanie z kreatora uważa za zaletę, ponieważ nie muszą od razu inwestować dużych pieniędzy w tworzenie witryny, wolą wydawać co miesiąc niewielkie kwoty.

Ponadto wiele kreatorów daje swym użytkownikom dużą zniżkę, gdy płacą oni z góry za rok lub dwa. W przypadku darmowego kreatora można mieć atrakcyjną i funkcjonalną witrynę internetową przez wiele lat nie płacąc ani grosza. Gdy do tworzenia strony WWW wykorzystamy inne rozwiązania, będziemy ponosić comiesięczne koszty z tytułu hostingu oraz coroczne z tytułu domeny.

Strony WWW stworzone za pomocą kreatorów nie są zoptymalizowane pod kątem SEO – Ten mit pozostał z czasów, kiedy kreatory do tworzenia stron stosowały technologię Flash, co rzeczywiście stwarzało problemy z ich indeksacją. Teraz z niej prawie nikt nie korzysta. Stosowany obecnie HTML5 nie stwarza żadnych problemów z indeksacją stron. Większość nowoczesnych kreatorów jest „przyjazna SEO”, gdyż umożliwia konfigurację tytułu strony, meta danych, opisu strony, pliku robot.txt, mapy strony, co ma istotne znaczenie w procesie pozycjonowania witryny.

Słabe wsparcie techniczne – Ta wada, jak również powolne wczytywanie stron, dotyczy przede wszystkim użytkowników bezpłatnych wersji kreatorów. Serwisy te nie są w stanie udzielić szybkiej pomocy milionom klientów, którzy korzystają z programu za darmo. Dla nich dostępne są tylko dwa sposoby nawiązania kontaktu: poprzez e-mail oraz formularz wsparcia, brak natomiast infolinii telefonicznej. Na odpowiedź wsparcia technicznego trzeba długo czekać. Z drugiej strony, można zrozumieć, że zapewnienie szybkiego wsparcia absolutnie wszystkim użytkownikom serwisu jest po prosu niemożliwe. Dlatego pierwszeństwo w obsłudze mają klienci odpłatnie korzystające z kreatora, gdyż to właśnie oni generują dla firmy zysk.

Możliwości kastomizacji strony są ograniczone – Im lepszy jest kreator, tym ma szerszą funkcjonalność oraz daje więcej możliwości do modyfikacji gotowych szablonów stron. Nowoczesne kreatory umożliwiają zmianę struktury modułu strony, stylu, kolorystyki, treści według upodobań użytkownika. Dlatego wada ta dotyczy jedynie przestarzałych serwisów. Warto jednak pamiętać, że wybranego szablonu nie można wówczas zmienić, więc wyboru należy dokonać bardzo rozważnie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kreatora stron WWW?

1. Na jakiej technologii powinno być oparte tworzenie stron?
– Najlepiej HTML5.

2. Jak duża ma być liczba oferowanych szablonów?
– Im więcej, tym lepiej. Niektóre z kreatorów (na przykład Wix) udostępniają setki bardzo dobrych szablonów, które można obejrzeć zanim zarejestrujesz się w serwisie. Czyli na początku wybierasz szablon, który Ci najbardziej odpowiada, rejestrujesz się na stronie kreatora wówczas masz możliwość dokonania jego modyfikacji.

3. Czy jakość gotowych szablonów jest dobra?
– Przy wyborze kreatora w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość dostępnych szablonów oraz na oferowaną ilość. Jakość jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze szablonu, ponieważ rzutuje na wygląd naszej strony internetowej.

4. Czy edytor działa na zasadzie drag & drop?
– Edytor działający na zasadzie drag& drop umożliwia modyfikację układu strony za pomocą kliknięcia myszką. Jest to bardzo łatwy i dogodny sposób tworzenia witryn internetowych. Z reguły najlepsze kreatory mają wbudowane edytory typu drag & drop.

5. Czy kreator ma prosty i intuicyjny interfejs?
– Połączenie jak najszerszej funkcjonalności z łatwością obsługi kreatora jest na prawdę dużym wyzwaniem. Niektórym kreatorom to się udało lepiej niż innym.

6. Czy strony WWW wykonane za pomocą kreatora są zoptymalizowane pod kątem SEO?
– Zanim wybierzesz jakikolwiek kreator sprawdź czy strony internetowe wykonane za jego pomocą mają dobre pozycje w wyszukiwarkach. Najlepsze z kreatorów dbają o współpracę z wyszukiwarkami udostępniając webmasterom narzędzia do optymalizacji stron pod kątem SEO.

7. Jakość obsługi klienta
– Większość nie uwzględnia tego czynnika przy wyborze kreatora, czego później bardzo żałuje. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze kreatora należy się zapoznać z opiniami użytkowników na jego temat. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być zamieszczone w celach reklamowych.

8. Dostępna liczba podstron
– W darmowej opcji niektórych kreatorów liczba podstron może być ograniczona. W płatnych wersjach większości kreatorów nie ma limitów podstron.

9. Przestrzeń dyskowa
– Im jest większa, tym lepiej. W praktyce oznacza to, że możesz zamieścić na swojej stronie internetowej więcej zdjęć, video oraz innych treści. Prawie wszystkie kreatory dają możliwość zakupu dodatkowej przestrzeni w dowolnym momencie, lecz warto na początku sprawdzić jej rozmiar. Są też kreatory, które oferują nielimitowaną przestrzeń dyskową.

10. Ile lat istnieje firma i czy odnosi sukcesy?
– Należy wybierać sprawdzone kreatory, które istnieją co najmniej kilka lat. Tworząc witrynę za pomocą kreatora trzeba pamiętać, że będzie ona działać póki działa kreator. Nie twierdzę, że kreatory, które pojawiły się niedawno nie zasługują na uwagę, jednak prawda jest taka, że częściej zaprzestają one działalności wskutek upadłości.

Są to 10 podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kreatora. Nie wymieniliśmy tu takich aspektów jak, na przykład integracja z portalami społecznościowymi czy płatności internetowe, ponieważ są one nieodłącznymi elementami prawie wszystkich kreatorów. Niektóre kreatory dają webmasterom jeszcze większe możliwości, na przykład:

– dostęp do kodu strony,

– zmiany hostingu,

– wykorzystania własnego szablonu,

– statystyki,

– reklamę Google Adwords w prezencie.

Jak rozwijała się branża kreatorów stron WWW?

Pierwsze kreatory stron internetowych pojawiły się około 17 lat temu (w 2000 roku). Miały one postać oprogramowania do pobrania i zainstalowania wraz z instrukcją obsługi. Teraz większość nowoczesnych kreatorów to narzędzia online, korzystanie z których nie wymaga pobierania żadnych programów. W znaczącym stopniu sprzyjał temu rozwój technologii w chmurze. To firmy hostingowe przyczyniły się do rozwoju kreatorów stron WWW. Zaczęły one oferować swym klientom własne generatory witryn jako dodatkową bezpłatną usługę.

Najbardziej znaczący wkład w rozwój tej branży jednak wniosły firmy Wix oraz Weebly. Te dwa innowatorskie przedsiębiorstwa drogą eksperymentów stopniowo polepszały możliwości techniczne tworzenia stron internetowych online. Wiele rozwiązań, którymi obecnie posługuje się większość kreatorów po raz pierwszy znalazło zastosowanie właśnie w serwisach Wix i Weebly.

Oto kilka przykładów:

– Wix jako jeden z pierwszych zrezygnował z technologii Flash na korzyść HTML5. Oznaczało to koniec epoki kreatorów opartych na Flash – wówczas wszystkie główni gracze na rynku postanowili zrezygnować z tej technologii.

– Firma Weebly kiedyś postanowiła wyjść naprzeciwko oczekiwaniom swoich klientów i umożliwiła przeniesienie stron na inne hostingi. W tamtym czasie było to rewolucyjne rozwiązanie, teraz taką usługę oferują również inne kreatory witryn.

– Wix obecnie umożliwia odrębne skonfigurowanie wersji mobilnej i desktopowej strony internetowej. Stwarza to nowe coraz większe możliwości dla właścicieli witryn, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w czasach rosnącej popularności mobilnego Internetu.

– Nowa wersja kreatora Weebly – Weebly 4 – pozwala osadzać wideo jako tło witryny. To kolejna funkcja, która na razie jest dostępna tylko w Weebly, ale wkrótce to może się zmieni.

Sukcesy Wix i Weebly oraz kilku innych kreatorów zostały zauważone. 75 milionów użytkowników Wix – liczba ta spędza sen z powiek wielu firmom. Co miesiąc powstają nowe kreatory stron WWW niemal identyczne z Wix i Weebly, posiadające nieliczne różnice. Takie rzeczy zdarzały się i wcześniej. Powstają kreatory, które pragną osiągnąć sukces i uznanie, istnieją rok-dwa, lecz później zaprzestają działalności wskutek upadłości.

Bardziej wnikliwi przedsiębiorcy rozumieją, że kopiowanie już istniejących rozwiązań w tej branży to droga donikąd. Skupiają się więc na tworzeniu kreatorów wyspecjalizowanych w budowaniu stron dla określonych rodzajów działalności. Jest to dobry pomysł. Ponieważ proponować kolejny kreator „do wszystkiego”, który pozwala „zrobić stronę szybko i łatwo”, jest bez sensu, bo rynek tego rodzaju usług jest przepełniony, a konkurencja zbyt wysoka. Natomiast nowoczesny biznes nadal potrzebuje skutecznych SaaS rozwiązań stworzonych dla określonych rodzajów działalności.

Popularną niszą w tej dziedzinie stanowi sprzedaż internetowa. Wśród kreatorów zdecydowanymi liderami w tworzeniu sklepów internetowych są Shopify, BigCommerce, Wix oraz Volusion. Istnieją też kreatory wyspecjalizowane w tworzeniu stron internetowych dla branży restauracyjnej, dla profesjonalnych fotografów, dla blogów, stron na ślub, portfolio i wiele innych. To co odróżnia wyspecjalizowane kreatory od zwykłych to dodatkowe funkcje, w które one są wyposażone i które mają istotne znaczenie przy tworzeniu stron dla danego rodzaju działalności. Na przykład, nowoczesne kreatory dla branży restauracyjnej umożliwiają zbudowanie strony internetowej restauracji, za pośrednictwem której klient może nie tylko zapoznać się z menu, ale również zamówić wybrane dania czy zarezerwować stolik.

Kreatory stron WWW jako alternatywa dla WordPress

Często można przeczytać komentarze na blogach czy forach internetowych, że WordPress jest najlepszym kreatorem stron. Lecz WordPress nie jest kreatorem, a Systemem Zarządzania Treścią (CMS – Content Management System) o „otwartym kodzie źródłowym”.

Stworzenie strony za pomocą WordPress zwykłym użytkownikiem Internetu nieposiadającym wiedzy programistycznej będzie bardzo trudne. Dokonanie ustawień, przesyłanie na serwer FTP, dodawanie treści czy aktualizacja strony mogą stanowić przeszkodę dla takiej osoby nawet wtedy, gdy wykorzysta ona gotowy szablon WordPress. W przypadku korzystania z kreatorów cały ten proces jest o wiele łatwiejszy i nie wymaga żadnych szczegółowych umiejętności.

Oto niektóre ze znanych wad WordPress, których nie posiadają kreatory stron WWW:

1. Mimo pozornej łatwości bez dodatkowej wiedzy i umiejętności edytowanie strony stworzonej w WordPress nie jest możliwe. Jeśli masz poziom zwykłego użytkownika to nie będziesz w stanie, na przykład samodzielnie zmienić daty opublikowanych już postów.
– Kreatory stron są o wiele łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Korzystając z nich nie będziesz się zajmować kodem HTML strony, ustawieniami wtyczek czy FTP. Ponadto kreatory zawierają liczne wskazówki ułatwiające pracę.

2. Ogromna ilość wtyczek jest z jednej strony dużą zaletą WordPress. W rzeczywistości zainstalowanie dużej ilości wtyczek negatywnie odbija się na szybkości wczytywania strony. Bez wtyczek WordPress nadaje się jedynie do stworzenia nieskomplikowanych blogów – w tym właśnie celu powstał.
-Przy tworzeniu strony za pomocą kreatorów zainstalowanie zewnętrznych wtyczek nie jest wymagane, więc nie ma to wpływu na szybkość wczytywania stron.

3. Strony WWW oparte na WordPress są podatne na włamania oraz spam. Podatności na włamanie mogą tkwić we wtyczkach.
– Kreatory stron posiadają lepsze zabezpieczenie, ponieważ mają scentralizowany system zarządzania oraz nie pozwalają na zainstalowanie wtyczek z wątpliwych źródeł.

4. Regularne aktualizacje WordPress. Z jednej strony mają one na celu stałe podnoszenie bezpieczeństwa, niezawodności oraz łatwości obsługi, z drugiej mogą stwarzać problemy techniczne. Na przykład zainstalowane wtyczki po kolejnej aktualizacji WordPress nie działają, strona internetowa nie funkcjonuje poprawnie.
-Kreatory stron nie są aktualizowane z tak dużą częstotliwością. Oczywiście, że czasami dokonują zmian w celu ulepszenia oraz poszerzenia możliwości systemu, ale w przeciwieństwie do WordPress użytkownicy kreatorów w tym wypadku niczego nie muszą robić, ponieważ o wszystko dba personel techniczny kreatorów.

Płatny czy darmowy kreator stron WWW?

Niektóre kreatory oferują klientom zarówno płatne, jak i darmowe wersje bez limitu czasowego. W przypadku bezpłatnych opcji trzeba jednak się liczyć z ograniczonym zakresem funkcji. Warunki korzystania z darmowych wersji kreatorów się różnią, lecz te 5 będą wspólne dla wszystkich:

1. Wyświetlane reklamy
W przypadku bezpłatnego korzystania z kreatora na twojej witrynie internetowej będą wyświetlały się reklamy. Może to być baner, blok reklamowy, logo bądź link umieszczony na dole strony. Te ostatnie wydają się lepszym wariantem, ponieważ taka forma reklamy jest mniej uciążliwa dla użytkowników oraz nie psuje wyglądu witryny. Jeśli chcesz pozbyć się reklamy należy wykupić pakiet premium, w przeciwnym razie musisz zaakceptować obecność reklamy kreatora na swojej stronie. Innymi słowy, albo płacisz za korzystanie z kreatora, albo kreator zamieszcza reklamy na Twojej stronie. Wiele osób chciałoby skorzystać z kreatora za darmo i nie mieć reklam, niestety nie ma takiej możliwości. Zdarzało się, że kreatory, które dopiero się pojawiły na rynku, zapewniały, iż nigdy nie będą wyświetlać swych reklam na stronach utworzonych za pomocą darmowych wersji. Lecz po jakimś czasie zamieszczały na nich swoje logo bądź linki. Dlatego nie warto tracić czasu na poszukiwanie darmowych kreatorów bez reklam, lepiej będzie poświecić ten czas na sprawdzenie zakresu ich funkcjonalności.

2. Ograniczona liczba podstron
Maksymalna liczba podstron w darmowej wersji wielu kreatorów jest ograniczona. Zazwyczaj do 10 stron. Są jednak kreatory, które nie mają żadnych limitów podstron dla użytkowników korzystających z darmowych opcji.

3. Ograniczona ilość towaru do sprzedaży
Zwykle takie ograniczenia mają kreatory sklepów internetowych w darmowej wersji. Oznacza to, że korzystając z bezpłatnej opcji nie będziecie mogli przez swój sklep internetowy sprzedać większej liczby towaru niż określona w warunkach użytkowania.

4. Korzystanie z własnej nazwy domeny
Strony internetowe stworzone za pomocą kreatorów domyślnie wyświetlają się na subdomenie. Na przykład: www.name.webbuilder.com, gdy własną nazwę czyli „name” użytkownik może wybrać tylko spośród dostępnych nazw subdomen. Za możliwość podpięcia pod stronę własnej domeny trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wtedy strona będzie pokazywała się pod adresem www.name.com. Usługa subdomeny zwykle jest wliczona w podstawowy pakiet.

5. Ograniczone możliwości
To oczywiste, że darmowe wersje kreatorów oferują użytkownikom mniejsze możliwości w porównaniu do płatnych. Na przykład, możliwość tworzenia kopii zapasowych jest tylko w pakiecie premium. Zanim wybierzesz kreator stron, dokładnie przeanalizuj dostępne funkcje w jego bezpłatnej wersji, oczywiście, jeżeli zamierzasz korzystać z niego za darmo.

Dlaczego wielu webmasterów potępia wykorzystanie kreatorów stron WWW?

Kiedy w 1908 roku fabryka Henry Forda wyprodukowała słynny Ford T, nastąpiła nowa era rozwoju transportu indywidualnego. Ford T był łatwy w obsłudze i prowadzeniu oraz dostępny dla większości Amerykanów. Nic więc dziwnego, że samochód ten zyskał tak dużą popularność. Rywale Forda natomiast nie szczędzili krytyki, potępiając zarówno jego samochody, jak i wykorzystywane technologie. Niektórzy z konkurentów nawet procesowali się z nim. Nietrudno to zrozumieć, gdyż ich samochody przegrywały z modelem T pod względem ceny oraz dostępności. Sprzedaż konkurencji spadła, zaś Forda wzrosła.

W branży projektowania stron internetowych teraz jest podobna sytuacja. Kreatory dzięki SaaS i WYSIWYG rozwiązaniom w znacznym stopniu uprościły, przyśpieszyły i co najważniejsze obniżyły koszty tworzenia stron internetowych.

Co więcej, wiele kreatorów pozwala to robić w ogóle za darmo. Proszę powiedzieć, czy projektanci stron internetowych będą się z tego powodu cieszyć, gdy popyt na ich usługi maleje? Ponieważ osoby, które mogły zlecić budowanie strony firmom czy freelancerom, nie zrobiły tego, bo znalazły bardziej przystępne rozwiązanie – wykorzystały kreatory.

Liczba użytkowników kreatorów stron WWW w 2023 roku przekroczyła 200 milionów osób. Z roku na rok liczba ta rośnie. Coraz więcej osób nie chcę wydawać dużych pieniędzy na tworzenie witryny, więc szuka tańszych rozwiązań – gotowych szablonów stron lub kreatorów. W ostatnich latach można zaobserwować zwiększenie zainteresowania kreatorami stron. Jest to jeden z powodów, dla których zostały one skrytykowane przez projektantów stron internetowych.

Drugi powód – to stereotypowe myślenie. Wśród webdeveloperów, zwłaszcza zwolenników „starej szkoły” bytuje opinia, że kreatory stron WWW to rozwiązania nieskuteczne i nieprofesjonalne. Możliwe, że taka opinia była sprawiedliwa w stosunku do kreatorów sprzed 8 laty opartych o technologie Flash.

Obecnie większość kreatorów posiada wbudowany drag and drop edytor z użyciem HTML5. Lepsze kreatory stron w 2023 roku – to nowoczesne platformy, za pomocą których można tworzyć responsywne wielojęzyczne strony internetowe o różnej funkcjonalności zoptymalizowane pod kątem SEO, zaczynając od prostych stron wizytówek i blogów po rozbudowane sklepy internetowe.

Warto zauważyć, że funkcjonalność stron wykonanych za pomocą niektórych wyspecjalizowanych kreatorów znacznie przewyższa pod tym względem skastomizowane strony czy witryny stworzone za pomocą CMS.

Po trzecie, zupełnie zrozumiałe jest pragnienie webmasterów, aby mieć pełną kontrolę nad swoją stroną internetową. W przypadku korzystania z kreatorów często brakuje możliwości dokonywania zmian w kodzie strony. Zazwyczaj nie jest możliwe też przeniesienie witryny na inny hosting (wyjątki się zdarzają, ale rzadko).

Nie jest to jednak konieczne z uwagi na fakt, że dokonanie ustawień stron w wizualnym drap and drop edytorze jest banalnie proste i szybkie. A usługa hostingu jest już wliczona w abonament, co sprawia, że strona internetowa wraz z hostingiem stanowią całość. Jest to duży atut, ponieważ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, za wszystko odpowiada ten sam dział pomocy technicznej.

To samo dotyczy podpięcia pod stronę nazwy domeny – w kreatorach jest to funkcja automatyczna, więc użytkownik nie musi ręcznie wpisywać adresu serwera DNS w Domain Manager. Dla zwykłych użytkowników, niebędących specjalistami z branży IT, jest to również atut.

Wniosek: Który kreator stron WWW jest najlepszy?

Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać: w jakim celu potrzebna jest strona internetowa? Jakie cele ma ona spełniać? Innymi słowy – jaką funkcję ma pełnić Twoja witryna. Następnie należy przejrzeć listę kreatorów zamieszczoną wyżej, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb. Do tworzenia stron firmowych, blogów, wizytówek idealnie się nadają kreatory Wix, Jimdo, Weebly. Do sklepów internetowych – Shopify, BigCommerce. Czyli do każdego rodzaju stron internetowych istnieją właściwe kreatory. Jakikolwiek kreator wybierzesz – przetestuj go. Wszystkie kreatory oferują użytkownikom darmowe wersje testowe, co wystarczy by zrozumieć, który Ci pasuje najbardziej.

Można z pewnością stwierdzić, że idealny kreator nie istnieje. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady. Jednak w Twoim przypadku pewne zalety mogą być o wiele ważniejsze niż inne, a wady w rzeczywistości mogą nie mieć istotnego znaczenia. Dlatego wymieniliśmy tu najlepsze kreatory wraz z opisem zalet oraz wad dla każdego z nich. To pomoże Ci wybrać kreator w sposób bardziej świadomy.

No comments yet

Leave a Reply   

*